Zakonska revizija
Općenito o reviziji
Financijska revizija (naziva se još i eksternom revizijom, komercijalnom revizijom ili revizijom financijskih izvještaja) je neovisno testiranje koje obavlja stručnjak – revizor, a koji izražava mišljenje o prikazima u financijskim izvještajima odnosno jesu li ti prikazi „fer“ te jesu li pripremljeni u skladu sa standardima financijskog izvještavanja (međunarodnim ili nacionalnim). Bitno je da društva koja obavljaju reviziju budu potpuno neovisna od svojih klijenata. Takva revizija naziva se često i financijska revizija. Obveznoj zakonskoj reviziji podliježu uvijek društva koja kotiraju na tržištima kapitala te ostala društva određene strukture i/ili veličine ovisno o zakonu unutar određene države. Tom se vrstom revizije štite interesi vanjskih strana kao što su dioničari, kreditori, državna tijela i općenito javnost. Vanjski korisnici trebali bi se moći pouzdati u financijske izvještaje pri donošenju svojih odluka. Kako bi to bilo moguće, korisnici moraju imati povjerenja u revizorovu kompetenciju, profesionalnost, integritet i neovisnost. Revizor u obavljanju revizije mora slijediti točna pravila prije svega definirana međunarodnim i/ili nacionalnim standardima struke.
Redovna godišnja revizija
Sukladno Zakonu o reviziji (NN 146/05, 139/08 i 144/12) obvezi revizije financijskih izvještaja podliježu i godišnji odvojeni i konsolidirani financijski izvještaji svih dioničkih društava te komanditnih društava i društava s ograničenom odgovornošću čiji odvojeni, odnosno konsolidirani ukupan prihod u godini koja prethodi reviziji prelazi 30.000.000,00 kuna ako obvezi revizije godišnjih financijskih izvještaja ne podliježu sukladno odredbama članka 17. stavaka 1. i 2. Zakona o računovodstvu.
Sukladno članku 17. stavcima 1. I 2. Zakona o računovodstvu reviziji podliježu godišnji financijski izvještaji i konsolidirani godišnji financijski izvještaji velikih poduzetnika, srednjih poduzetnika i poduzetnika čije dionice ili dužnički vrijednosni papiri su uvršteni ili se obavlja priprema za njihovo uvrštenje na organizirano tržište vrijednosnih papira kao i godišnji financijski izvještaji poduzetnika kojima je to propisano posebnim propisima koji uređuju njihovo poslovanje
Revizija se obavlja u skladu Međunarodnim revizijskim standardima koji nalažu procjenjivanje rizika, planiranje revizije, kontrolu kvalitete a sve u cilju izražavanja adekvatnog mišljenja o financijskih izvještajima klijenta.
Revizija je sustavno i objektivno ispitivanje podataka na kojima se temelje financijski izvještaji koji su predmet revizije. Revizija obuhvaća ispitivanje na osnovi uzorka, evidencija koje potkrepljuju iznose i objavljivanja prikazana u financijskim izvještajima. Revizija također uključuje procjenjivanje računovodstvenih načela i značajnih procjena Uprave, kao i cjelokupnog prikaza financijskih izvještaja. Cilj revizije je utvrditi prezentiraju li financijski izvještaji točno i objektivno, u svim značajnim aspektima financijski položaj društva te da li su pripremljeni u skladu sa Hrvatskim standardima financijskog izvještavanja. Revizija se obavlja s ciljem izražavanja mišljenja o financijskim izvještajima.
Revizija se provodi u skladu sa zahtjevima Međunarodnih revizijskih standarda, a obuhvaća procedure i postupke potrebne da bi se izdalo revizorsko mišljenje.
Financijska izvješća sastoje se sukladno Zakonu o računovodstvu od Bilance, Računa dobiti i gubitka, Izvještaja o novčanom tijeku, Izvještaja o promjenama u kapitalu te bilježaka uz financijske izvještaje. Mali poduzetnici (klasifikacija sukladno Zakonu o računovodstvu) trebaju izraditi samo Bilancu, Račun dobiti i gubitka te bilješke.
Pri izradi financijskih izvještaja, Uprava je odgovorna za:
- odabir i potom dosljednu primjenu odgovarajućih računovodstvenih politika razumne i oprezne procjene i prosudbe
- primjenjivanje važećih računovodstvenih standarda, a svako značajno odstupanje mora obznaniti i objasniti u financijskim izvještajima
- pripremu financijskih izvještaja sukladno načelu trajnosti poslovanja
- sastavljanje financijskih izvještaja u skladu s primjenjivim okvirom financijskog izvještavanja (HSFI ili MSFI)
- osiguravanje internih kontrola koje su nužne pri sastavljanju financijskih izvještaja koji su bez značajnih pogrešnih prikazivanja uslijed prijevare ili pogreške
- informiranje revizora o činjenicama koje mogu utjecati na financijske izvještaje, koje menadžment može spoznati tijekom razdoblja od datuma revizorova izvješća do datuma kada su izdani financijski izvještaji
Uprava je odgovorna za vođenje ispravnih računovodstvenih evidencija, koje će u bilo koje doba s prihvatljivom točnošću odražavati financijski položaj Društva, kao i njihovu usklađenost s hrvatskim Zakonom o računovodstvu. Uprava je također odgovorna za čuvanje imovine Društva, te stoga i za poduzimanje razumnih mjera radi sprječavanja i otkrivanja pronevjera i ostalih nezakonitosti.
Sukladno Zakonu o reviziji, članku 22., ovlašteni revizor ne smije obavljati reviziju kod pravne osobe u kojoj je sudjelovao u vođenju poslovnih knjiga ili izradi financijskih izvještaja za godinu za koju se obavlja revizija.
Revizor je odgovoran za stjecanje razumnog uvjerenja da su financijski izvještaji, promatrani kao cjelina, bez značajnog pogrešnog prikazivanja uzrokovanog prijevarom ili pogreškom.
Pages: 1 2 3